מבנים מגורים רבים, בעיקר מבנים ישנים, מתמודדים במהלך השנה עם בעיות אוורר שונות. בעיות אלו נובעות בעיקר מסיבות מבניות. אלה גורמות להיווצרותן של בעיות, אשר על פניו נראות פשוטות, אך הן נושאות בקרבן סכנות רבות, בין אם זה למערכת הנשימה שלנו ובין אם זה למערכות אחרות בגוף.

במאמר זה אנחנו נסביר, מדוע ישנן בעיות אוורר במבנים רבים, חשוב לציין בדרך כלל מדובר על מבנים ישנים שלא תוכננו בצורה נכונה, כיצד אותן בעיות משליכות על איכות החיים שלנו בצורות שונות, ואיך אנחנו יכולים לפתור את הבעיה בצורה פשוטה, בעזרת התקנת מאוורר תקרה.

מדוע ישנן בעיות אוורר במבנים רבים וכיצד זה משפיע עלינו

כאמור, מבני מגורים רבים, תוכננו במקור בצורה לא נכונה, בלי פתחים רבים שמאפשר תחלופה של אוויר, מה שמונע אפשרות לסנן את האוויר שנמצא בתוך המבנה בצורה יעילה. התכנון הלקוי נובע בין היתר, מחוסר הבנה באותה נקודת זמן בה תוכננו המבנים, חוסר ידיעה, עלויות או מסיבות אחרות. כתוצאה מכך נבנו מבנים שאינם יכולים להתמודד בצורה יעילה עם מצבים של אוויר "עומד".

בעיות אוורר במבנים שונים

מצב כזה מוביל לכך שאין במבנה תחלופת אוויר, ואז מי שמתגורר במקום או שוהה בו במשך זמן מסוים נושם כל הזמן את אותו אוויר. זה יכול להשפיע בצורה משמעותית במצבים שונים, הנה כמה דוגמאות לכך:

עישון – נניח ואנחנו או אנשים אחרים מעשנים במקום, העשן נשאר, אין שום דרך לטפל בו.

חומרי ניקוי – כשאנחנו משתמשים בחומרי ניקוי, בפרט במקומות קטנים וסגורים, הריח נשאר ואנחנו עלולים לנשום אותו. תכשירים רבים נושאים כימיקלים שונים שיכולים להיות מסוכנים אם נושמים אותם הרבה זמן.

עובש וטחב – מאחר ואין תחלופה של אוויר, נוצרת לחות במקום אשר יכולה לייצר עובש וטחב על רהיטים או על דברים אחרים. אותו עובש נושא מזיקים שונים, שגם הם כמובן יכולים לגרום בעיות במערכת הנשימה והריאות, וכן זה יכול לגרום לזיהומים ודלקות שונות.

מחנק – אם אנחנו נמצאים בחדר סגור לגמרי או אפילו בחדר שיש פתח אחד קטן, אז לאורך זמן אנחנו עלולים להרגיש מחנק מאחר ולא נכנס למקום אוויר חדש ונקי. זה יכול לגרום לסחרחורות ובחילות.

חום – מן הסתם בימי הקיץ החמים, הטמפרטורה במבנה תעלה. במצב בו אין פתחים משמעותיים, אז לא רק שהטמפרטורה בחדר תישמר, אנחנו נרגיש את עוצמת החום בצורה יותר משמעותית מאשר בחדרים בהם יש פתחים. זה עלול ליצור תחושה מאוד לא נעימה בגוף, עד לכדי מצב של סחרחורות והתייבשות. אם לטמפרטורה הגבוה מלווה אחוזי לחות גבוהים, זה אומר שאנחנו גם נזיע ונתקשה מאוד לתפקד באופן רגיל.

כאמור, כל אחד מהמצבים הנ"ל יכול להיות מסוכן עבורנו ועבור כל מי שמתגורר במקום, בפרט אם מדובר בילדים או קשישים, שמערכת הנשימה שלהם עלולה להיות חלשה משל אנשים בוגרים ובריאים, וזמן התגובה הוא שונה משלהם.

כיצד מאוורר תקרה יכול לעזור לנו לפתור את המצב

על מנת להתמודד עם המצב שתיארנו, אנחנו יכולים לבצע שינוי במבנה, אנחנו יכולים להציע שיפוץ מסיבי או נקודתי בשביל לאפשר זרימה נכונה ובריאה יותר של אוויר, פנימה והחוצה. אנחנו יכולים גם לדאוג לשמור על המקום נקי, כך שאנחנו לא ננשום חומרים רעילים ומסוכנים.

האופציה הטובה והיעילה ביותר שעומדת לרשותנו היא התקנת מאוורר תקרה. מדובר במתקן נוח להתקנה, פשוט, חסכוני הן בעלות הרכישה וההתקנה והן בעלויות השימוש, אשר מאפשר לנו לייצר זרימה נכונה של אוויר במבנה. בזכות העוצמה בה הוא פועל והדרך בה הלהבים שלו נעים, אנחנו יכולים לייצר זרימת אוויר יעילה אשר מאפשרת לנו גם ליהנות ממיזוג אוויר טבעי וכך גם נחסך מאיתנו לנשום כל הזמן את אותו אוויר.

כפי ששמנו לב, אחת הבעיות העיקריות של מבנים שאין בהם פתחים בכלל או פתחים משמעותיים, היא שאין תזוזה של אוויר, הוא פשוט עומד. מצב כזה, כאמור, יוצר גם תחושה לא נעימה וגם עלול לייצר מצב בו אנחנו ננשום אוויר לא נקי, וחומרים לא בריאים. מאוורר תקרה יוצר סירקולציה של אוויר, גם אם מדובר באוותו אוויר על פניו, עדיין הלהבים שלו יוצרים תנועה בחדר, יוצרים זרימה שמשפרים את התחושה הרווחת במקום.

לסיום, אנחנו יכולים למצוא דגמים שונים ומגוונים של מאווררי תקרה בגדלים שמותאמים לאופי המבנה והחדרים שבו. בעזרת התאמה נכונה ושימוש חכם, ניתן לפתור את המצב, מבלי שנצטרך לבצע שינויים מהותיים ויקרים במבנה.

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת