מאז המצאת המזגנים לפני כ-100 שנה, נדמה שמתחולל קרב סמוי בינם לבין מאווררי התקרה סביב השאלה מי מהם עדיף: האם אלו מאווררי התקרה שאמנם מקררים/מחממים את החלל בעוצמה נמוכה יותר בהשוואה למזגנים, אך מספקים איכות אוויר טובה יותר וחסכוניים משמעותית באנרגיה? או שמא המזגנים שאמנם מקררים/מחממים את החלל בעוצמה רבה יותר, אך נחשבים ל"בעייתיים" מבחינת […]

מאז המצאת המזגנים לפני כ-100 שנה, נדמה שמתחולל קרב סמוי בינם לבין מאווררי התקרה סביב השאלה מי מהם עדיף: האם אלו מאווררי התקרה שאמנם מקררים/מחממים את החלל בעוצמה נמוכה יותר בהשוואה למזגנים, אך מספקים איכות אוויר טובה יותר וחסכוניים משמעותית באנרגיה? או שמא המזגנים שאמנם מקררים/מחממים את החלל בעוצמה רבה יותר, אך נחשבים ל"בעייתיים" מבחינת איכות האוויר ולבטח צורכים הרבה הרבה יותר אנרגיה?

האמת היא שהשוואה הזו לא ממש הוגנת, קצת כמו להשוות בין עגבנייה למלפפון – שניהם ירקות, אבל לכל אחד יש את הטעם שלו ואת היתרונות שלו ובתכל'ס הכי כדאי לאכול אותם יחד. כך זה גם בנוגע להשוואה בין מאווררי תקרה למזגנים – שניהם מיועדים לאותה מטרה, אבל לכל אחד מהם יש את המנגנון שלו ואת היתרונות שלו ובתכל'ס הכי אפקטיבי להשתמש בהם יחד…

ואחרי שאמרנו את זה – כדאי שתכירו את היתרונות והחסרונות העיקריים של כל אחד מהם, כך שתוכלו להחליט בצורה מושכלת מה הכי נכון עבורכם.

מנגנון הפעולה של מזגנים ושל מאווררי תקרה

ההסבר על מנגנוני ההפעלה של מזגנים ושל מאווררי תקרה עלול אמנם להישמע קצת טכני, אבל חשוב להבין אותם כדי להבין טוב יותר את המקור להבדלים ביניהם. חוץ מזה, שכמו תמיד אנחנו מבטיחים להסביר את זה בפשטות ובקצרה…

איך עובד מאוורר תקרה?

מאווררי תקרה מבוססים על מנגנון פשוט יחסית, שבו פעולת הסיבוב של הכנפיים יוצרת מעין רוח שמפזרת את האוויר הקר/החם שנמצא בחלל (בהתאם לכיוון הסיבוב של הכנפיים):

  • בקיץ – כיוון הסיבוב מכוון כך שפעולת המאוורר "תדחוף" כלפי מטה את האוויר הקר, שנוטה כידוע לרדת כלפי מטה, מה שמסייע לתחושה קרירה יותר בחלל כולו. בנוסף, כאשר הרוח הזו באה במגע עם הגוף, היא מגבירה את קצב האידוי של הלחות (הזיעה) ובכך יוצרת תחושת בריזה נעימה.
  • בחורף – כיוון הסיבוב של הכנפיים מכוון כך שהאוויר החם, שנוטה לעלות כלפי מעלה, "יידחף" חזרה כלפי מטה דרך הקירות למטה לחלל, מה שמסייע ליצירת תחושה חמימה יותר בחלל, מבלי להרגיש בריזה ישירה.

כאן חשוב לציין כי מאווררי תקרה אינם מקררים/מחממים את האוויר ואינם מכניסים אוויר קר/חם לחלל, אלא 'מזיזים' ומפזרים את האוויר הקיים.

איך עובד מזגן?

מנגנון הפעולה של המזגנים הוא קצת מורכב וההסבר שלו הוא די טכני, אבל כדי לא לשעמם אתכם נסביר רק שהוא מבוסס על תהליך מעגלי שבמהלכו מתבצעת הרתחה של נוזל קירור בלחץ נמוך – תהליך שבו הגז שנמצא בצינורות שבתוך המזגן נדחס בעוצמה בעת ההפעלה, הופך לנוזל, עובר תהליך של התאיידות (כחלק מהמנגנון שאחראי על הפחתת הלחץ), חוזר למצב הצבירה הקודם שלו ונפלט בחזרה לחלל כאוויר קר/חם (בהתאם לוויסות הטמפרטורה שנקבעה).

במילים אחרות: בניגוד למאווררי תקרה ש'רק' מפזרים את האוויר הקיים בחלל, המזגנים למעשה משנים בפועל את הטמפרטורה של האוויר ו'מייצרים' אוויר קר/חם .

כמה זה יעלה לכם?

הנושא החשוב ביותר עבור רוב האנשים, הוא העלות של מאווררי תקרה לעומת מזגנים שנגזרת גם מעלות המוצר עצמו וגם מהעלויות השוטפות כמו צריכת החשמל ועלויות התחזוקה ו/או התיקונים.

עלות הרכישה

ככלל, טווח העלויות של מזגנים ושל מאווררי תקרה הוא רחב מאוד ותלוי כמובן בלא מעט פרמטרים כמו טכנולוגיה, גודל, עיצוב וכדומה, אך בגדול ניתן לומר כי עלות של מזגן יכולה לנוע בין כמה אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים ועלות של מאוורר תקרה נעה בין כמה מאות שקלים לכמה אלפים.

עלויות שימוש

הפרמטר שאותו חשוב לבדוק בהתייחס לאיזון בין עלות המוצר לעלות השימוש בטווח הארוך, הוא סוג המנוע של המזגן/מאוורר התקרה, שכן לרוב הוא זה שמשפיע הכי הרבה על צריכת האנרגיה ועלויות החשמל בעת ההפעלה:

  • מאווררי תקרה – נכון להיום ישנם שני סוגים עיקריים של מאווררי תקרה – מאווררים עם מנוע AC ומאווררים עם מנוע DC, כשההבדלים ביניהם נעוצים בעיקר בגודל המנוע, בשקט של הפעולה שלו, במספר המהירויות, בחיסכון האנרגטי, באופן ההפעלה ובמחיר. טכנולוגיית AC היא טכנולוגיה ישנה יותר מאשר טכנולוגיית DC ולכן מאווררי AC הם גם זולים יותר מאשר מאווררי DC. אולם, כאשר בוחנים את עלויות צריכת החשמל בעת השימוש, למאווררי DC יש יתרון מובהק שכן הם חסכוניים יותר בחשמל בכ-60% בהשוואה למאווררים עם מנוע AC. רק תחשבו שבאיזה חיסכון מצטבר אדיר מדובר לאורך זמן!
  • מזגנים – לעומת צריכת האנרגיה הנמוכה של מאווררי התקרה, המזגנים הם "זללני אנרגיה" קלאסיים שמהווים נתח נכבד מעלויות החשמל של בתי האב בישראל (ובעולם כולו), בייחוד בחודשי הקיץ החמים ו/או בימי החורף הקרים. בשנים אחרונות חלה אמנם התפתחות טכנולוגית אדירה בכל מה שקשור לצריכת האנרגיה של המזגנים, אך נכון להיום המזגנים החכמים והחסכוניים יותר בחשמל, הם גם יקרים משמעותית וחשוב לקחת את זה בחשבון.

עלויות התקנה

עלויות ההתקנה של מזגנים גבוהות בהרבה מאלו של מאווררי תקרה, ועשויות להיות יקרות יותר בעד כפי 100! מאלו של מאווררי התקרה, שכן התקנה של מזגן דורשת הכנה מורכבת בעוד שהתקנה של מאוורר תקרה אינה דורשת הכנה כלל:

  • התקנת מזגנים – כאשר מדובר במזגן מרכזי יש למקם מראש את התעלות ופתחי האוורור מה שדורש תכנון מוקדם (בשלבי תכנון הבית) או שיפוץ מסיבי. גם בהתקנה של מזגנים 'רגילים' יש צורך בקידוח דרך הקירות, כך שמדובר בעלויות התקנה די משמעותיות.
  • התקנת מאווררי תקרה – התקנה של מאוורר תקרה היא פשוטה ומהירה, דומה במהותה להתקנה של גוף תאורה ואינה דורשת שום תכנון מוקדם מורכב במיוחד. יתרון משמעותי נוסף בהקשר הזה, הוא שלצורך ההתקנה של מאווררי תקרה אין מגבלות חיצוניות שיש להתחשב בהן (כמו שיש במזגנים), ולכן ניתן להתקין בכל מקום שרוצים ואף להעביר אותם ממקום למקום.

עלויות תחזוקה ותפעול

גם עלויות התחזוקה והתפעול של המזגנים גבוהות יותר משמעותית מאשר אלו של מאווררי התקרה. שכן במזגנים יש צורך לתחזק ולהחליף מידי פעם את המסננים ויתר הרכיבים שמשפיעים על פעולת המזגן, מה שלא קיים במאווררי תקרה ולכן עלויות התפעול והתחזוקה השוטפת שלהם הן מינימליות, אם בכלל.

איכות האוויר

לאיכות האוויר שאנחנו נושמים יש חשיבות רבה מבחינה בריאותית, מבחינה פסיכולוגית ומבחינות רבות נוספות.

בהקשר הזה למאווררי התקרה יש יתרון בולט על פני המזגנים, שכן בניגוד למזגנים ש'ממחזרים' את האוויר הקיים בחלל באמצעות גופי קירור/חימום ופילטרים – מאווררי התקרה אינם 'פולטים אוויר' אלא מפזרים את האוויר הקיים בחלל, מה שלא רק מונע פליטת גזים וחלקיקים מזיקים, אלא אף משפר את איכות האוויר.

איכות הסביבה

גם מבחינה סביבתית-אקולוגית יש למאווררי התקרה יתרון רב על פני המזגנים, שכן בעת ההפעלה פולטים המזגנים גזים פחמניים שמזיקים לשכבת האוזון (במזגנים ישנים יותר פליטת הגזים הרעילים אפילו גבוהה יותר). מאווררי התקרה לעומת זאת אינם פולטים גזים כלל בעת ההפעלה, למעט אלו שנפלטים כתוצאה מצריכת החשמל.

אז מה עדיף: מזגן או מאוורר תקרה?

כמו שאתם רואים, לכל אחד מהשניים יש את היתרונות שלו – המזגן מקרר/מחמם את החלל בעוצמה גבוה יותר ואילו מאוורר התקרה הוא חסכוני ובריא יותר, כך שהשאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא מה חשוב לכם יותר בחלל המיועד. אבל…

זוכרים שבהתחלה אמרנו שדווקא השילוב בין מזגן למאוורר תקרה הוא האפקטיבי והחסכוני ביותר? ובכן – זה נכון!

למרות שזה עשוי להישמע קצת מוזר, הפעלה של מזגן ומאוורר תקרה ביחד משפרת את איכות האוויר ויכולה לחסוך עד כ-40% מצריכת החשמל. ההסבר לכך הוא שהזזת האוויר על ידי מאוורר התקרה, מאפשרת פיזור אחיד של האוויר הקר/החם שמפיק המזגן. כתוצאה מכך החלל מרגיש חם/קר יותר, מה שמאפשר להוריד/להעלות את הטמפרטורה של המזגן ולחסוך משמעותית בצריכת האנרגיה מבלי לפגוע בטמפרטורה המורגשת בחדר.

 

צילום: שירן כרמל

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת