הקפדה על אוורור מיטבי של הבית ו/או החדר שבו שוהה מי שנאלץ להיכנס לבידוד, היא חלק מההנחיות הרבות של ארגוני הבריאות במסגרת המלחמה בווירוס הקורונה. אולם, בניגוד להסברים המפורטים באשר ליתר ההנחיות כגון רחיצת ידיים וחיטוי משטחים, אין הסבר חד משמעי לגבי האופן שבו צריך/כדאי לאוורר את הבית בתקופה זו.

שאלה זו מעסיקה חלק גדול מהציבור שמקפיד על ההנחיות ואינו יודע מהי הדרך הנכונה ביותר לאוורר את הבית כדי להקטין ככל האפשר את הסיכון להידבקות בנגיף. כך למשל בתוכנית הרדיו של פרופ' רפי קרסו (שמשודרת ברדיו ללא הפסקה), עלתה לשידור בשבוע שעבר מאזינה ששאלה את פרופ' קרסו איך עדיף לאוורר את הבית בצל הקורונה ומה יותר מסוכן – לפתוח את החלונות או להפעיל מזגן? בתשובה הסביר לה פרופ' קרסו שפתיחת חלונות דווקא עדיפה על מיזוג ביתי, וזאת מכיוון שחשוב לשמור על "אוויר זורם".

איוורור הבית בזמן הקורונה

מה בטוח יותר בתקופת הקורונה: מאוורר תקרה או מזגן?

ביוני 2007 ובעקבות התפרצות מגפת הסארס (SARS), פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) מסמך הנחיות עבור בתי החולים בנושא "מניעת זיהומים ובקרה על וירוסים שפוגעים במערכת הנשימה, שיש להם נטייה גבוהה להתפשט כמגפה".

זו הייתה הפעם הראשונה שבה נבחנה השפעת סוג האוורור (חלונות, מזגן, או מאוורר תקרה) על הגדלת/הפחתת הסיכון להתפשטות זיהומים ונגיפים שעוברים באופן טיפתי, בדומה לנגיף הקורונה… זו גם הייתה הפעם הראשונה שבה קבע ארגון הבריאות את ההנחיה כי: "במתקני בריאות שבהם קיים אוורור טבעי, יש למקסם אותו ככל האפשר לפני ששוקלים הפעלת מערכות אוורור מלאכותיות כגון מיזוג אוויר!".

חשוב לציין! יש מעט מאוד הוכחות לכך שאוורור טבעי מפחית ישירות את הסיכון להעברת מחלות, אך מחקרים רבים מראים שאוורור לא מספק מגביר את העברת המחלות ועל כך מתבססות הנחיות ארגון הבריאות העולמי.

 מהם היתרונות הבריאותיים של מאוורר תקרה על פני במזגן?

ע"פ מסמך ההנחיות של ה-WHO: למרות שהאוויר המופק ממערכות המיזוג ניתן לסינון, איכות האוויר שלהן היא לרוב גרועה יותר מאשר האוויר הטבעי שנכנס מבחוץ. לקביעה זו יש חשיבות רבה במיוחד כאשר נבחנה ההשפעה של אוורור החדר על הסיכון להפצת וירוסים שמועברים באופן טיפתי (כגון חצבת, שחפת, אבעבועות רוח ו-קורונה).

בנוסף לאיכות האוויר הטובה יותר שמושגת באמצעות מאווררי תקרה, התייחס ארגון הבריאות העולמי במסמך ההנחיות הזה גם ליתרונות נוספים שיש למאווררי תקרה על פני מערכות מיזוג וקבע כי: "ככלל, היתרון של מקסום האוורור הטבעי באמצעות מאווררי תקרה, הוא ביכולת לספק אוויר באיכות טובה מאוד בעלות נמוכה ועם מערכת תפעול פשוטה מאוד".

מה עושים כשאי אפשר לפתוח חלונות?

מסמך ההנחיות של ה-WHO מתייחס גם למצבים שבהם לא ניתן לפתוח חלונות. כך למשל בחללים שבהם אין חלון, כאשר מזג האוויר בחוץ חם/קר מידי וכן כאשר יש רמה גבוהה של זיהום אוויר באותו אזור.

במקרים כאלו ממליץ ארגון הבריאות להפעיל מיזוג אוויר במקביל למאווררי תקרה. זאת מכיוון שמאווררי התקרה מסייעים לפיזור האוויר בצורה טובה יותר, ובכך גם מקטינים את הסיכון להתפשטות הנגיפים וגם חוסכים משמעותית בכמות האנרגיה.

לסיכום,

אוורור טוב של הבית ושל החדר שבו אתם נמצאים הוא חשוב מאוד בהגנה מפני נגיף הקורונה, והדרך הבריאה והחסכונית ביותר לעשות זאת היא באמצעות שילוב בין פתיחת חלונות והפעלת מאוורר תקרה. אם אין ברירה ואתם חייבים להדליק מזגן – הפעילו במקביל את מאוורר התקרה ובכך גם תקטינו משמעותית את הסיכון וגם תחסכו בהוצאות החשמל.

רק בריאות!

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת