השימוש במאווררי תקרה נתפס אצל כולנו כשימוש שמתאים רק לימות הקיץ החמים, והם אכן נהדרים למטרה זו…

אבל האם ידעתם שאפשר ואפילו כדאי, להשתמש במאוורר תקרה גם בחורף כדי לייעל את חימום הבית?

לא מעט גבות מורמות כאשר שומעים לראשונה על היתרונות הרבים שיש בהפעלת מאוורר תקרה בחורף וזה די מובן, שכן אצל כולנו מתקשר השימוש במאוורר תקרה לעונת הקיץ החמה.

מה שלא כולם יודעים הוא שכאשר מכוונים את מאוורר התקרה ל"מצב חורף" ומפעילים אותו יחד עם אמצעי חימום נוסף (מזגן, רדיאטור, קמין, מפזר חום וכו'), משנים למעשה את כיוון פעולת הסיבוב של הכנפיים ובכך תורמים לפיזור אפקטיבי של האוויר החם בחדר, מה שבסופו של דבר מסייע לחימום החלל וחוסך לא מעט חשמל.

Sapphire


להפעיל מאוורר בחורף? השתגעתם?

כדי להבין את התועלת שיש בהפעלת מאוורר תקרה בחורף, כדאי להבין קודם שני עקרונות מרכזיים:


תנועת החום והקור

אחד מכללי הפיזיקה הבסיסיים הוא שאוויר חם עולה למעלה ואוויר קר יורד למטה.

איך זה קשור למאוורר?

כאשר מכוונים את מאוורר התקרה ל"מצב חורף", הכנפיים מסתובבות נגד כיוון השעון (לעומת "מצב קיץ" שבו הכנפיים מסתובבות עם כיוון השעון). כאשר הכנפיים נעות נגד כיוון השעון הן שואבות את האוויר מרחבי החדר ודוחפות אותו לעבר התקרה, הכוח הסיבובי דוחף את האוויר שעלה למעלה לצדדים (לעבר הקירות) ומשם חוזר האוויר אל הקרקע.

היות שהאוויר בחלק העליון של החדר הוא חם יותר, הפעולה של מאוורר התקרה שדוחפת אותו מהצדדים כלפי מטה יוצרת מעין "מעגל חום" שגורם לכך שהחלל הולך ומתחמם, מבלי שהנוכחים בחלל יחושו את משב הרוח המצנן שכה רצוי בקיץ (אבל פחות רצוי בחורף).

מהות פעולת מאווררי התקרה

מאווררי תקרה אינם מייצרים קור או חום (בניגוד למזגן למשל), אלא מפזרים את האוויר הקיים. למעשה ניתן לומר שמאוורר תקרה לא "מוציא" אוויר, אלא מפזר בצורה טובה יותר את האוויר שיש בחלל.

זו גם הסיבה לכך שהפעלת מאוורר תקרה בחורף ביחד עם אמצעי חימום אחר, תגרום לכך שהאוויר החם יתפזר בחלל בצורה אפקטיבית שתגרום לתחושה כללית חמימה יותר.

 

גם מחמם, גם חוסך בחשמל וגם מגן על הסביבה!

מעבר להיבט הכלכלי שיש לעלויות הגבוהות של צריכת החשמל, יש לזכור שייצור חשמל פוגע גם באיכות הסביבה.

לא בכדי יוצאת חברת החשמל בקמפיין "חיסכון באנרגיה" כמעט מידי חורף, שכן הפעלת אמצעי החימום השונים מגדילה משמעותית את צריכת החשמל.

אבל שימו לב לזה! למרות שעל פניו מדובר ב"היגיון הפוך" – השימוש במאוורר תקרה בחורף יחד עם אמצעי חימום אחר (מזגן, רדיאטור, קמין, מפזר חום וכו') לא רק שאינו מגדיל את צריכת החשמל, אלא חוסך בעד כ-15%! חיסכון שמתבטא גם בכיס וגם באוויר שאנחנו נושמים ובסביבה שבה אנחנו חיים.

 

הסיבה לכך נעוצה במנגנון "מעגל החום" שיוצרת הפעלת מאוורר התקרה בחורף: בזכות פיזור החום המעגלי, ניתן להוריד את עוצמת אמצעי החימום האחר מבלי לפגוע בתחושת החמימות בחלל, ובכך לצרוך פחות אנרגיה ולחסוך לא מעט כסף בחשבון החשמל.

 

טיפ בונוס לניצול מיטבי של מאוורר התקרה בחורף

מאווררי תקרה מפזרים את האוויר ברדיוס מוגבל יחסית ולכן מקובל לחשוב שעדיף להתקין אותם בחללים תחומים וקטנים יחסית (חדרים למשל).

אבל… אם אתם גרים בבית בין שתי קומות, שקל להתקין מאוורר תקרה בראש גרם המדרגות בקומה השנייה.

בחורף, בגלל שהחום עולה כלפי מעלה, ההפעלה של מאוורר התקרה תפזר אותו מהקומה השנייה עד לקומה הראשונה ובכך תיצור תחושת חמימות גדולה יותר.

 

שיהיה לכולנו חורף חמים ונעים!

 

 

 

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת