בקיץ, אין כיף גדול יותר מאשר לשבת בחצר וליהנות מהבריזה הנעימה של הערב. אבל… איך הופכים את השהייה בחוץ לנעימה ומתגברים על הלחות ועל היתושים? איך הופכים את החצר לאזור שנעים לשבת בו במשך כל שעות היום? התשובה היא למעשה פשוטה מאוד: מאוורר תקרה! מאווררי התקרה שמיועדים לפרגולה הם פתרון אולטימטיבי (ומעוצב) שהופך את אזור […]

בקיץ, אין כיף גדול יותר מאשר לשבת בחצר וליהנות מהבריזה הנעימה של הערב. אבל… איך הופכים את השהייה בחוץ לנעימה ומתגברים על הלחות ועל היתושים? איך הופכים את החצר לאזור שנעים לשבת בו במשך כל שעות היום? התשובה היא למעשה פשוטה מאוד: מאוורר תקרה!

מאווררי התקרה שמיועדים לפרגולה הם פתרון אולטימטיבי (ומעוצב) שהופך את אזור הפרגולה לנעים ואסתטי ולא בכדי הפכו מאווררי התקרה האלו לפופולאריים מאוד בשנים האחרונות. לצד היתרונות ה”טכניים” של מאווררי התקרה בפרגולה, יש להם גם יתרונות עיצוביים לא מבוטלים כלל שכן מאוורר תקרה שתואם את הסגנון העיצובי הכללי יכול “להקפיץ” את העיצוב כולו, למשוך את העין או להדגיש אלמנטים אחרים בחלל החיצוני.

אז… לכבוד הקיץ – הנה כמה מהטרנדים החמים ביותר בתחום עיצוב הפרגולות:

המראה הטבעי

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של כל חצר בית הוא הטבע – בין אם מדובר בנוף שמשקיף לטבע פראי כמו ים או יער ובין אם מדובר בנוף קצת מלאכותי יותר שמורכב מדשא וצמחייה “מיובאת”. כך או כך, החיזוק של האלמנטים מהטבע באמצעות העיצוב הוא טרנד בולט מאוד בקיץ 2021 שבא לידי ביטוי גם בעיצוב פרגולות, אבל ממש לא רק…

כדי להעצים את התחושה של הטבע באזור הפרגולה מומלץ לבחור בפרגולה מעץ בגוון טבעי. בחירת מאוורר התקרה במקרה הזה יכולה להיות אחת משני סגנונות:

  • מאוורר תקרה עם כנפיים שעשויות מעץ באותו גוון – במקרה כזה המאוורר “ייטמע” בפרגולה, אבל ידגיש (בתת מודע) את הנוכחות של העץ על כל יתרונותיו.
  • מאוורר תקרה בגוון מנוגד לצבע של הפרגולה – במקרה כזה מאוורר התקרה ימשוך את תשומת הלב ויעניק נופך דרמטי יותר למתחם כולו.
[עיצוב: עופרה יואל גולדברג | צילום: קרין רבנה]

[עיצוב: עופרה יואל גולדברג | צילום: קרין רבנה]

המראה ה”שמיימי”

טרנד נוסף שבולט מאוד השנה, ככל הנראה בגלל השפעות הסגר שכפתה עלינו הקורונה, הוא הטרנד ה”שמיימי” שמתבטא בגוונים בהירים מאוד שכמעט מתמזגים עם הגוון של השמיים. זה נכון גם לגבי עיצוב פנים, אבל בולט בעיקר בכל מה שקשור לעיצוב חוץ ובמיוחד לעיצוב של אזור הפרגולה.

המגמה הזו מושגת לרוב על ידי בחירה של פרגולה מעץ לבן, בתוספת של מאוורר התקרה בגוון בהיר מאוד או בגוון שדומה לאחד מהאלמנטים הטבעיים שנשקפים מסביב (תכלת כמו הים, עץ בהיר כמו העצים וכדומה). השילוב הזה בין הסביבה הבהירה לגוון העדין של מאוורר התקרה מדגיש טוב יותר את האור ומחזק את אותה תחושה “שמיימית” רצויה.

מתאווררים מתחת לפרגולה

[עיצוב: עופרה יואל גולדברג | צילום: קרין רבנה]

המראה הדרמטי

בניגוד כמעט גמור לטרנד המראה השמיימי, ניתן לראות גם פריחה של המראה הדרמטי. סגנון עיצוב שמתבטא בגוונים כהים ודומיננטיים שהפוכים לגווני הסביבה או שמדגישים אותם (במקרה של נוף ליער לדוגמה).

כדי להשיג את המראה הזה מומלץ לבחור בפרגולה בגוון כהה כמו עץ מהגוני או שחור ובמאוורר תקרה בגוון כהה שדומה לגוון של הפרגולה, או לגוון דומיננטי אחר שתוחם את האזור. השילוב בין שניהם מעצים את הדרמטיות ובמקרים רבים, מהווה ניגוד מעניין אך הרמוני לטבע שמסביב.

המראה המודרני

המראה המודרני שאפיין מאוד את מגמות העיצוב בשנים האחרונות ממשיך איתנו גם השנה, גם בעיצוב הפנים ולא פחות מכך בעיצוב החוץ.

בעיצוב פרגולות מתבטא הסגנון המודרני בעיצוב “נקי” ומינימליסטי שמורכב בדרך כלל מפרגולה בגוון בהיר בשילוב מאוורר תקרה עם כנפיים “מתכתיות” בגוון שחור או בגוון כהה והייטקיסטי יותר, או לחלופין – בבחירה של פרגולה ממתכת כהה (לרוב שחורה) בשילוב מאוורר תקרה בגוון דומה.

[צילום: אורי אקרמן]

[צילום: אורי אקרמן]

המראה ה”רך”

טרנד עיצובי נוסף וחדש יחסית (שאנחנו באופן אישי מאוד אוהבים) הוא הטרנד הרך שמשלב בין גוונים בהירים לצבעוניות פסטלית רכה. כשמדובר בעיצוב של פרגולות, ניתן לראות את הסגנון הזה בא לידי ביטוי בבחירה של פרגולה מעץ בגוון בהיר בשילוב מאוורר תקרה בגוון צבעוני אבל עדין מאוד כגון תכלת, צהוב בהיר או לבן.

אפשרות אחרת היא לבחור פרגולה מעץ בגוון פסטלי (תכלת לדוגמה) בשילוב מאוורר תקרה בגוון טבעי אך מנוגד, כגון מאוורר תקרה עם גוף מנוע בגוון בהיר וכנפיים בגוון כהה (עץ טבעי או שחור) או להפך – גוף מנוע בגוון כהה וכנפיים בגוון בהיר.

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת