מבין כל החדרים בבית, חדר הילדים הוא החדר שזקוק ל"עדכון גרסה" עיצובית ופונקציונאלית, בתדירות הגבוהה ביותר. תחשבו על זה רגע: ככל שהילדים גדלים, כך הצרכים שלהם משתנים בהדרגה והטעם האישי שלהם משתנה בקצב מסחרר. והחדר שלהם? הוא אמור לשרת אותם שנים ארוכות, לספק מענה הולם לצרכים השימושיים שלהם וכמובן – לשקף את טעמם הדינאמי ואת […]

מבין כל החדרים בבית, חדר הילדים הוא החדר שזקוק ל"עדכון גרסה" עיצובית ופונקציונאלית, בתדירות הגבוהה ביותר.

תחשבו על זה רגע: ככל שהילדים גדלים, כך הצרכים שלהם משתנים בהדרגה והטעם האישי שלהם משתנה בקצב מסחרר. והחדר שלהם? הוא אמור לשרת אותם שנים ארוכות, לספק מענה הולם לצרכים השימושיים שלהם וכמובן – לשקף את טעמם הדינאמי ואת אישיותם המתפתחת והמתגבשת.

כך נוצר מצב שבו המטרה היא מצד אחד לעצב לילדים חדר שיספק את הצרכים שלהם, ומצד שני לאפשר להם להביע את עצמם באמצעותו. וזה אולי נשמע פשוט, אבל זה לא ממש ככה, במיוחד אם יוצאים מנקודת הנחה שאין רצון או יכולת לשפץ את כל החדר ולהחליף את כל הרהיטים בכל פעם שהילד/ה משנה פתאום את טעמו.

החדשות הטובות הן שעם תכנון נכון, חשיבה לטווח הארוך ואיזון בין 'עיצוב קבוע' ל'עיצובים משתנים', אפשר לעצב את חדר הילדים כך שיתבגר וישתנה ביחד איתם. איך עושים את זה? הנה כמה עצות שימושיות וטיפים קטנים-גדולים:

צרו בסיס קלאסי ועל זמני

תריס ורוד, ציור קיר ענק של פו הדוב או מיטת נוער בצורת חללית זה מגניב, אבל ייתכן מאוד שמחר או בעוד שנה הילד/ה תעבור לעניין הבא והתריס הוורוד, ציור הקיר המושקע או מיטת החללית היקרה כבר לא ישתלבו בו או ייראו ילדותיים מידיי לילד המתבגר (ובצדק). לא חבל?!

הטיפ שלנו: בכל מה שקשור לאלמנטים ארוכי טווח, כאלו שלא מחלפים לעיתים קרובות כמו תאורה מרכזית, מיטה, ארון, תריסים ואפילו מדפים, טפט ענק או ציורי קיר ענקיים – מומלץ להימנע מ'עיצוב טרנדי' ולהעדיף פריטים בעיצוב קלאסי שיתאימו לסגנונות עיצוב שונים ומשתנים.

בחרו בפריטים מודולאריים

לצד פריטים שמשמשים את הילדים רק לתקופה מסוימת (מיטת מעבר לדוגמה), יש המון פריטים שהם שימושיים בכל גיל רק לצורך שונה או עם מיקוד שונה (מדפים למשל). שווה לזכור את זה ולקחת את זה בחשבון כשאתם מעצבים את חדר הילדים ולעשות הפרדה בין פריטים קצרי מועד לפריטים ארוכי מועד.

הטיפ שלנו: כשמדובר בפריטים ארוכי מועד, העדיפו פריטים מודולאריים שיוכלו לשנות את ייעודם בהמשך והימנעו מבחירת פריטים שתאלצו להחליף אחר כך. כך למשל שולחן עבודה משמש את הילדים בכל גיל, אך בגיל צעיר הוא משמש בעיקר לציור או פעילות יצירה, בגיל בית ספר הוא ישמש לצורך הכנת שיעורי בית ובגיל ההתבגרות הוא ישמש כפינת מחשב. במקרה הזה עדיף לבחור שולחן מודולארי בעיצוב קלאסי, שיתאים לכל השימושים ולא יפריע לעיצוב החדר המשתנה.

שלבו אלמנטים צבעוניים קבועים

בטיפ הראשון המלצנו לכם ליצור בסיס עיצובי קלאסי, אבל 'קלאסי' לא בהכרח אומר לבן ריק ומשמעם. להפך. כדי "לשבור" את המונוכרומטיות הקלאסית מומלץ ביותר לשלב כחלק מהפריטים הקבועים, גם פריט צבעוני אחד או שניים ש"יקפיץ" את המראה הכללי ועדיין יוכל להתאים למגוון סגנונות עיצוב.

הטיפ שלנו: מאוורר תקרה! מאוורר תקרה בגוון כחול קלאסי, אפור כהה ואפילו צהוב למשל, ישדרג משמעותית את החדר וישתלב נהדר במגוון רחב של סגנונות עיצוב. חוץ מזה שהוא יוכל להחליף את גוף התאורה המרכזי הרגיל וכמובן, להנעים את השהייה בחדר גם בקיץ וגם בחורף.

השאירו מקום לביטוי עצמי

חדר ילדים הוא במובנים רבים המקום היחיד שכולו שלהם, ולכן חשוב מאוד להשאיר להם מקום לביטוי עצמי.

אם קודם המלצנו לשמור על בסיס קלאסי בכל מה שקשור לפריטים ארוכי הטווח, הרי שבכל מה שקשור לפריטים קצרי טווח – ההמלצה שלנו הפוכה לגמרי!

הטיפ שלנו: בכל מה שניתן לשנות בקלות כמו מצעים, כריות, גופי תאורה קטנים, מדבקות קיר, תמונות וכדומה – תנו להם לעוף על כנפי הדמיון. זה בדיוק המקום שבו הם יכולים להביע את עצמם, לשקף את האופי המתגבש שלהם ולבחון את טעמם, בלי לאלץ אתכם לשפץ את החדר ולעצב אותו מחדש.

זכרו,

ילדים מטבעם מתפתחים ומשתנים באופן תדיר וזה טבעי ובריא, אבל זה גם משהו שצריך לקחת בחשבון כשמעצבים עבורם את החדר. השילוב הזה בין בסיס קלאסי לפריטים משתנים יעניק לכם שקט, יאפשר להם לגדול ולהתפתח עם ובתוך החדר ובעיקר ייתן להם מקום משלהם שבו הם יוכלו להיות מי שהם באותו רגע.

 

צילום: אורן עמוס

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת