נגלה לכם סוד קטן: אחת המחלוקות שקיימות כבר שנים בקרב אדריכלים ומעצבי פנים בכל רחבי העולם, היא המחלוקת באשר לבחירה בין מאוורר תקרה ללא תאורה ובין מאוורר תקרה עם תאורה מובנית. הטענה הרווחת בקרב תומכי מאווררי התקרה ללא תאורה היא, שמאווררים אלו מאפשרים יותר 'אפשרויות משחק' בתכנון התאורה מבחינה עיצובית. הטענה הנגדית לעומת זאת, היא שכיום בשל הטכנולוגיות המתקדמות והמגוון העיצובי הרחב, מאווררי התקרה עם התאורה הם פרקטיים ונכונים יותר.

מאוור תקרה גרניט עם תאורה

עכשיו נגלה לכם עוד סוד קטן: אנחנו מוכרים את שני סוגי מאווררי התקרה – אלו עם התאורה ואלו בלי התאורה, אבל נוטים להסכים על כך שלמאווררי תקרה עם תאורה מובנית יש יתרון גדול משמעותית ובחלק לא מבוטל של המקרים, מאוורר תקרה עם תאורה הוא אפילו מחויב המציאות.

אז מה הופך את מאווררי התקרה עם התאורה לעדיפים?

יש לא מעט סיבות שבגללן עדיף משמעותית לרכוש מאוורר תקרה עם תאורה מאשר בלי, אך הפעם בחרנו להתמקד בשלוש סיבות עיקריות ומהותיות שרלוונטיות לישראל:

תשתיות

רוב הדירות בישראל הן דירות קבלן סטנדרטיות יחסית, שבהן יש כמעט תמיד נקודת חשמל אחת במרכז התקרה של כל חלל. המשמעות היא שבחירה במאוורר תקרה ללא תאורה, תדרוש עבודת תשתית מורכבת יחסית לצורך תוספת נקודת חשמל על התקרה עבור התאורה. מהבחינה הזו הבחירה במאוורר תקרה עם תאורה מובנית היא כמובן משתלמת יותר כלכלית ואף כמעט הכרחית, בעיקר כשמדובר במצבים שבהם לא ניתן להוסיף נקודת חשמל על התקרה (דירות שכורות למשל).

אפקטיביות מאוורר התקרה

ככלל, כדי שמאוורר התקרה יפעל בצורה הטובה ביותר ויפזר את האוויר בחלל באופן שווה, עליו להיות מותקן במרכז החלל. מכיוון שברוב הדירות יש כבר כאמור נקודת חשמל אחת במרכז החלל שמשמשת את התאורה, הרי שאין ברירה אלא להתקין את מאוורר התקרה קצת הצידה – מה שעלול לפגוע באפקטיביות של פעולת מאוורר התקרה.

מחיר

המחיר הוא שיקול משמעותי שחשוב מאוד לקחת בחשבון בהקשר הזה:

  • כפי שהזכרנו קודם, רכישה נפרדת מצריכה לרוב עבודת תשתית שכרוכה כמובן בעלויות נלוות שמניסיוננו, עשויות להסתכם בהוצאה לא מבוטלת.
  • באופן טבעי רכישה נפרדת של שני מוצרים (גוף תאורה ומאוורר תקרה) היא יקרה יותר מאשר רכישה של מוצר אחד שממלא את שתי הפונקציות.
  • כאשר רוכשים את תאורה בנפרד ומאוורר תקרה בנפרד, מתווספת לעלות המוצרים עצמם גם עלות התקנה כפולה – התקנה של התאורה והתקנה של מאוורר התקרה.

מאוור תקרה ספיר עם תאורה

ומה לגבי איכות התאורה?

טוב ששאלתם, כי זו באמת נקודה טובה שבמובן מסוים עומדת במרכז המחלוקת שהזכרנו בפתיחה.

וכאן חשוב לנו להדגיש: אמנם בעבר, גופי התאורה שבהם השתמשו במאווררי התקרה המשולבים, היו גופי תאורה פשוטים למידי שלא סיפקו תאורה חזקה מספיק לשימושים פונקציונאליים שונים כמו איפור או למידה, אך זהו ממש לא המצב היום! למעשה, גופי התאורה שמשולבים היום במאווררי התקרה מהדור החדש הם מתקדמים מאוד, מספקים את כמות האור הנדרשת, מפזרים את האור בצורה טובה בחלל ומונעים סנוור.

עכשיו, לאור כל הסיבות האלה, אתם מבינים למה אנחנו חושבים שמאוורר תקרה עם תאורה מובנית הוא בחירה נכונה יותר?!

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת