למאווררי תקרה יש יתרונות רבים: הם מצננים את הגוף, חסכוניים באנרגיה, מפזרים בחלל את האוויר הקר שמפיק המזגן (מה שמאפשר להעלות את טמפרטורת המזגן), משמיעים "רעש לבן" שמסייע לשינה טובה יותר, משפרים את איכות האוויר, מרחיקים חרקים ומעופפים קטנים, ועל פי מחקרים שונים – אפילו מסייעים במניעת מוות בעריסה. אבל… אם אתם  קוראים את זה […]

למאווררי תקרה יש יתרונות רבים: הם מצננים את הגוף, חסכוניים באנרגיה, מפזרים בחלל את האוויר הקר שמפיק המזגן (מה שמאפשר להעלות את טמפרטורת המזגן), משמיעים "רעש לבן" שמסייע לשינה טובה יותר, משפרים את איכות האוויר, מרחיקים חרקים ומעופפים קטנים, ועל פי מחקרים שונים – אפילו מסייעים במניעת מוות בעריסה.

אבל… אם אתם  קוראים את זה ודאי כבר יש לכם מאוורר תקרה ואתם מכירים היטב את כל היתרונות האלו, כך שהמטרה שלנו הפעם היא לסייע לכם לשמור על מאוורר התקרה ויתרונותיו לאורך זמן. וכן, למרות שמאווררי התקרה דורשים מינימום תחזוקה (אתם יכולים להוסיף את זה לרשימת היתרונות הארוכה שלהם) – עדיין יש כמה דברים, פשוטים ממש, שחשוב לדעת ושכדאי מאוד לבצע. אחד מהם הוא הניקוי.

למה חשוב לנקות את מאוורר התקרה?

מאווררים בכלל, לרבות מאווררי תקרה כמובן, מבוססים על מנגנון פשוט יחסית שבו פעולת הסיבוב של הלהבים יוצרת רוח שמפזרת את האוויר שנמצא בחלל. אולם, פיזור האוויר לכיוון אחד משמעותו 'משיכת' האוויר (וחלקיקי האבק שיש בו) מהכיוון השני, מה שגורם להצטברות של חלקיקי אבק על הלהבים ועל המנוע.

הצטברות של אבק על גבי מאוורר התקרה, תגרום לכך שבעת ההפעלה שלו אותם חלקיקי אבק יתפזרו בחלל, מה שעלול לפגוע באיכות האוויר ולגרום לתופעות בריאותיות לא רצויות כגון התגברות של אלרגיות ובמקרים חמורים יותר, אף לבעיות נשימה שונות. בנוסף לפגיעה באיכות האוויר, עלולה הצטברות של אבק לפגוע גם בפעולה התקינה של המאוורר עצמו ולכן חשוב להקפיד על שגרת ניקוי קבועה של מאוורר התקרה.

איך לנקות את מאוורר התקרה בצורה נכונה ואפקטיבית?

יש דרכים שונות שבאמצעותן ניתן לנקות היטב את החלקים השונים של מאוורר התקרה, כך שאתם יכולים לבחור את הדרך המועדפת עליכם בהתאם לנוחות שלכם ולכמות האבק שהצטברה. הנה כמה מהן:

מברשת ייעודית לניקוי אבק

ניגוב קל של הלהבים עם מברשת ייעודית לניקוי אבק היא הדרך הפשוטה ביותר לנגב מעליהם שכבת אבק דקה. אם לא מתחשק לכם לעלות על סולם או על שרפרף כדי לנקות, תוכלו להשתמש במברשות מתכווננות עם מוט הארכה. רק שימו לב שבעת הניגוב אתם לא מפעילים לחץ על הלהב.

שואב אבק

שימוש בשואב אבק קטן (כמו זה שמשמש בד"כ לניקוי רכבים) הוא דרך מהירה לנקות אבק קל שהצטבר על החלק העליון ועל החלק התחתון של הלהבים. אם זו הבחירה שלכם, ההמלצה שלנו היא לחבר לשואב את פיית הוואקום ולשאוב באמצעותה.

מטלית מיקרופייבר לחה

שימוש במטלית מיקרופייבר לחה, אפקטיבי במקרים שבהם כבר הצטברה על הלהבים שכבה עבה יחסית של אבק. במקרה כזה חשוב שהניגוב ייעשה בעדינות מהחלק הפנימי כלפי חוץ. שימו לב שבעת הניגוב אתם לא מפעילים לחץ על הלהב ולא "דוחפים" אותה כלפי מעלה או כלפי מטה. אל תשכחו לשטוף את המטלית לפני שאתם עוברים בין הלהבים, אחרת אתם עלולים להעביר את האבק מלהב אחד למשנהו.

ניקוי גוף התאורה

כדי לנקות ביסודיות את הכיסוי של גוף התאורה, ניתן לפרק אותו בעדינות, לנקות עם מטלית לחה או יבשה ולהרכיב חזרה. זה גם הזמן להחליף נורות שרופות, אם יש כאלו.

ניקוי בית המנוע

גם כדי לנקות את האבק שהצטבר על בית המנוע, ניתן להשתמש במטלית לחה או יבשה.

 חשוב מאוד מאוד! בשום מקרה אל תנקו את המאוורר עם אקונומיקה או עם חומרי ניקוי כימיים אחרים. שימוש בחומרים האלו עלול לפגוע בגימור של הלהבים ו/או בצבע של המאוורר ולגרום נזק למאוורר.

עוד כמה טיפים שכדאי לקרוא:

  • לפני שאתם מתחילים לנקות, הניחו על הרצפה (מתחת למאוורר) סמרטוט או סדין ישן ש"יאסוף" את כל האבק שייפול כלפי מטה. אפשר כמובן גם בלי, אבל אז חשוב לשאוב או לטאטא היטב את הרצפה בתום הניקיון. אתם הרי לא רוצים שכל האבק יתפזר שוב, נכון?
  • פתרון מעולה נוסף שימנע מהאבק להתפזר הוא לקחת ציפית ישנה של כרית, לעטוף איתה את הלהב (בעדינות) ולמשוך באמצעותה את האבק. בצורה כזו האבק נשאר בתוך הציפית ולא מתפזר בחלל.
  • כדי למנוע מהאבק לנשור על השיער ולהיתקע בו כשמנקים שכבה עבה של אבק – מומלץ לכסות את השיער בכיסוי כלשהו שימנע מהאבק ללכלך אותו.
  • כדי להימנע משאיבת חלקיקי אבק – מומלץ לעטות מסכה על הפה ועל האף (במיוחד אם יש הרבה אבק).
  • אל תשכחו לנקות את האבק גם מדפנות הלהבים. את הדפנות אפשר לנקות עם מטלית המייקרופבייר הלחה או אפילו עם מגבונים לחים.

טיפ אחרון לסיום,

עוד לא הומצאה התגלית שתאפשר למנוע לחלוטין הצטברות של אבק, גם אנחנו מחכים לה… עד אז מומלץ מאוד לנקות את האבק שהצטבר על מאוורר התקרה באופן תדיר, במיוחד בתקופות שבהן אתם נהנים יותר ממאוורר התקרה (בקיץ למשל), ולא לחכות עד שתצטבר שכבה עבה של אבק.

 

 

 

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת