אם ביתכם הוא מבצרכם, הרי שחדר השינה שלכם הוא קודש הקודשים, המקום שבו אתם ישנים, נרגעים ומחדשים אנרגיות וככזה, אך טבעי הוא שתקדישו זמן ומחשבה בעיצובו ובבחירת הפריטים שמשפיעים באופן ישיר על איכות השינה שלכם (כמו המזרן והכריות). הכל כדי להפוך את חדר השינה לחלל נעים ונוח. אבל יש עוד פרט חשוב אחד שמשלים את העיצוב ותורם משמעותית לאיכות השינה וגם אותו צריך לקחת בחשבון – מאוורר תקרה!

מעבר לעובדה שמחקרים הוכיחו כי מאוורר התקרה בחדר השינה משפר משמעותית את איכות השינה, מאוורר התקרה הנכון גם ישלים עבורכם את העיצוב ואף יעניק לכם פתרון תאורה אפקטיבי וחכם. אבל איך בוחרים את מאורר התקרה הנכון לחדר השינה? נו… בדיוק בשביל זה אנחנו כאן . הנה הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים מאוורר תקרה לחדר השינה:

גודל מאורר התקרה

אנחנו יודעים שאנחנו מזכירים את זה שוב ושוב, אבל זה רק בגלל שזה חשוב מאוד.

קודם כל מכיוון שכדי שמאוורר התקרה יבצע את תפקידו בצורה טובה, הוא חייב להיות פרופורציונאלי לגודל החלל שכן מאוורר תקרה גדול מידי או קטן מידי לא יוכל לפזר כראוי את האוויר ואז, לא עשיתם ברכישה שלו שום דבר…

מעבר לכך לגודל של מאוורר התקרה יש גם חשיבות מבחינה עיצובית-אסתטית שכן מאוורר תקרה גדול או קטן מידי ייראה זר ולא מתאים ולא ישתלב בחלל בצורה הרמונית ונעימה.

סוג המנוע

המנועים של מאוורר התקרה מתחלקים היום לשני סוגים: מנועי AC ומנועי DC (שהם גם הסוג החדש יותר). שני סוגי המנועים הם טובים וחזקים, אך כדאי להכיר את ההבדלים ביניהם ולבחור את זה שמתאים לכם בצורה הטובה ביותר.

כאן, מכיוון שמדובר בחדר שינה, חושב לקחת בחשבון גם את הרעש של פעולת המאוורר (מנועי DC נחשבים שקטים יותר) וכן את אופן ההפעלה שלו (עם שלט או בלי).

עם תאורה או בלי תאורה

דבר נוסף שעליכם לשקול לפני שאתם בוחרים מאוורר תקרה לחדר השינה הוא נושא התאורה. חלק מהמאווררים מגיעים עם תאורה מובנית וחלקם מגיעים ללא תאורה מובנית (אך ניתן להוסיף להם כזו במידת הצורך).

  • אם יש לכם רק נקודת חשמל אחת לתאורה במרכז התקרה, כמו שיש ברוב הבתים המודרניים, ההחלטה כאן היא בעיקר "טכנית": במקרה כזה מאוורר תקרה עם תאורה מובנית יתאים לכם יותר, מכיוון שהוא אינו דורש נקודת חשמל נוספת.
  • אם יש לכם מקורות אור שונים בחדר השינה – הבחירה היא יותר אישית ותלויה בעיקר בהעדפות העיצוביות ובהעדפות הנוחות שלכם.

מאוורר תקרה בהתאם לסגנון העיצוב של חדר השינה

התאמת מאוורר התקרה לסגנון העיצוב של חדר השינה

אחרי שהדגשנו את עניין התאמת הגודל של מאוורר התקרה, אפשר לדבר על החלק המהנה יותר: העיצוב!

כן, למרות שהתפקיד העיקרי של מאוורר התקרה הוא לפזר את האוויר בחלל, יש לו גם תפקיד עיצובי לא מבוטל ומאוורר התקרה הנכון יכול לשמש אלמנט בולט בחלל ו/או להשלים את העיצוב שלו.

כדי להתאים את מאוורר התקרה מבחינה עיצובית, יש לקחת בחשבון שקלול של מספר פרמטרים – סגנון העיצוב הכללי של המאוורר (צבעים וצורה), החומר שממנו עשויות הכנפיים והגימור שלו:

סגנון העיצוב הכללי של המאוורר

קיים היום מגוון עצום של מאווררי תקרה בסגנונות עיצוב שונים, לרבות האפשרות "להרכיב" את עיצוב מאוורר התקרה באופן אישי בהתאם להעדפותיכם, כך שמהבחינה הזו באמת מדובר בטעם אישי ובהחלטה העקרונית האם אתם רוצים שמאוורר התקרה ישתלב בעיצוב הכללי של חדר השינה או לחלופין, יבלוט בו ויהווה את מוקד תשומת הלב העיצובית.

כך או כך קיימים כמה סגנונות עיצוביים עיקריים שיוכלו לסייע לכם בקבלת ההחלטה:

 מודרני ועכשווי

מאווררי התקרה בסגנון המודרני מאופיינים בד"כ בצבעוניות בולטת ו'טרנדית' (שחור, לבן, וצהוב לדוגמה), לצד קו עיצוב נקי ומינימליסטי. כאן תוכלו לבחור לדוגמה בין מאוורר תקרה בגוון אחיד של המנוע והכנפיים או בשילוב של צבעים (מנוע שחור וכנפיים טיק; מנוע שחור וכנפיים שחורות; וכך הלאה).

מסורתי וקלאסי

מאוורר התקרה שמעוצבים בסגנון קלאסי מאופיינים בד"כ בגוונים נקיים ורכים (לבן, עץ או צבע אחר בהיר לדוגמה) ובקווים מעוגלים יחסית. גם כאן תוכלו כמובן לשלב בין המנוע, סוג התאורה, מספר הכנפיים, הצורה שלהם והצבע שלהם, אבל הקו הכללי ברור ועל-זמני.

כפרי ווינטג'י

מאווררי התקרה בסגנון הכפרי מאופיינים לרוב בכנפיים שעשויות מעץ, בשילוב מנוע שחור או מנוע בגוון עץ זהה. גם גוף התאורה כאן הוא בסגנון רטרו וינטג' שמאופיין בד"כ בגוף תאורה מעוגל מזכוכית.

תעשייתי ועירוני

הסגנון התעשייתי הוא חדש יחסית והפך לפופולארי רק בשנים האחרונות, אבל הוא ללא ספק בולט לעין ומרשים ביותר. מאווררי התקרה בסגנון הזה מאופיינים לרוב בגוונים תעשייתיים כמו שחור או אפור והכנפיים הן בד"כ בעיצוב חד ו"מחוספס".

ייחודי ואישי

כאמור, לצד הסגנונות המוכרים יותר, תוכלו להפוך את מאוורר התקרה לפריט עיצוב ייחודי ואישי שיבלוט בחלל וימשוך אליו את תשומת הלב. מכיוון שכל אחד יכול להתאים אישית את מאוורר התקרה, מגוון האפשרויות כאן הוא כמעט בלתי סופי, אבל באמת. כך למשל תוכלו לבחור בנפרד ולשלב בין עיצוב המנוע והצבע שלו, מספר הכנפיים, הצורה והצבע שלהם, גוף התאורה או בקיצור: ככל העולה על רוחכם.

טיפ חשוב לסיום,

לאחר שבחרתם את מאוורר התקרה הנכון ביותר עבורכם ואחרי שהתקנתם אותו (על ידי איש מקצוע מוסמך כמובן), אל תשכחו לנקות ממנו את האבק מידי פעם. כך גם תיהנו מכל היתרונות שלו וגם תבטיחו שאיכות האוויר תישאר טובה ותימנעו משאיפת אבק.

צילום: אורי אקרמן

 

 

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת