רבים אינם מודעים לכך שבחירה נכונה של מאוורר תקרה היא אינה רק בחירה עיצובית, אלא בחירה שדורשת גם התייחסות לפרמטרים "טכניים" שונים שיבטיחו שמאוורר התקרה ימלא את ייעודו בצורה האפקטיבית ביותר.

מהם הפרמטרים שחשוב לקחת בחשבון בבחירת מאוורר תקרה?

ככלל, כדי שמאוורר התקרה יפזר ביעילות את האוויר בחלל, עליו להיות פרופורציונאלי לחלל שאליו הוא מיועד, שכן אם מאורר התקרה יהיה קטן מידי ביחס לחלל הוא לא יצליח להניע את האוויר ביעילות ואם הוא יהיה גדול מידי, תיווצר תחושה של שהייה במנהרת רוח… לכן, כאשר בוחרים מאוורר תקרה יש לקחת בחשבון את מכלול הפרמטרים ובהם גודל החדר, גובה התקרה, גודל מאוורר התקרה, מספר הכנפיים, אורך הכנפיים ועוד:

גודל החדר

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון בעת ההחלטה על גודל מאוורר התקרה, הוא כאמור גודל החדר שאליו הוא מיועד, כשגודל המאוורר הוא למעשה הקוטר שלו בעת הפעולה הסיבובית (המרחק בין קצות הכנפיים) וגודל החדר הוא החלל הריק "נטו" (לרבות התייחסות לרהיטים כגון מיטות ודלתות פתוחות של ארונות).

התאמת מאוורר תקרה לגודל החלל

איזה גודל מאוורר מומלץ לכל חלל?

בבחירת גודל המאוורר יש לוודא שהמרחק המינימלי בין הכנפיים לקירות (או לרהיטים) לא יפחת מ-30 ס"מ, אך גם מרחק גדול מידי עלול לפגום במהלך זרימת האוויר התקין ולכן בחללים גדולים מאוד כדאי לשקול לשלב מספר מאווררי תקרה. רוב מותגי מאווררי התקרה מציינים את גודל החלל המומלץ לכל מאוורר (ראו כאן לדוגמה), אך ההמלצה הרווחת היא:

גודל החדר גודל המאוורר המומלץ
עד 9 מ"ר 42 אינץ'
בין 13-10 מ"ר 52-48 אינץ'
גדול מ-14 מ"ר 60-54 אינץ'

גובה התקרה

לגובה התקרה יש חשיבות גם מבחינת תנועת האוויר האופטימלית (מומחים טוענים כי תנועת האוויר אופטימלית כשמאוורר התקרה מותקן בגובה של בין 3-2.7 מטר, אך בעיקר מבחינה בטיחותית כאשר החוק בישראל קובע שהחלק התחתון של הכנפיים צריך להיות במרחק של מינימום 2.3 מ' מהרצפה.

נכון להיום רוב מאווררי התקרה מתאימים לחללים שגובהם הוא לפחות 2.6 מ' (שזהו גם גובה התקרה הממוצע ברוב הבתים בישראל), אך כיום קיימים פתרונות גם עבור חללים גבוהים מאוד או נמוכים מ-2.6 מ':

  • עבור חללים בעלי תקרה גבוהה – ניתן להוסיף מוט הארכה ייעודי ש"מאריך" את המאוורר כלפי מטה.
  • עבור חללים בעלי תקרה נמוכה – ניתן לבחור במאוורר 'צמוד תקרה' (כדוגמת מאוורר תקרה טיטניום סטורם') שמותאם במיוחד לתקרות נמוכות בגובה 2.5 מ'.

שיפוע התקרה

כדי שמאוורר התקרה יפעל באופן מיטבי עליו להיות מאוזן ככל האפשר, ולכן בבחירת המאוורר יש לקחת בחשבון גם את שיפוע התקרה (במידה שמדובר בחלל בעל תקרה משופעת).

נכון להיום רוב מאווררי התקרה (פרט למאווררים צמודי התקרה) מגיעים עם מתקן תלייה שניתן להתקין בתקרה עם שיפוע של עד 15 מעלות, כך שמומלץ לבדוק את זווית השיפוע לפני בחירת המאוורר ולוודא שהמאוורר הרצוי הוא בעל מתקן תלייה מתאים.

מאוור תקרה בחדר

מספר הכנפיים

בעבר, ככל שלמאוורר התקרה היה מספר גדול יותר של כנפיים כך אפקט האוורר שלו היה טוב ויעיל יותר, אולם כיום בזכות התקדמות הטכנולוגיה מספר הכנפיים הוא פחות שאלה של פונקציונאליות ויותר שאלה של סגנון וטעם אישי. כך למשל מאוורר תקרה בעל ארבע או חמש כנפיים יעניק לחלל מראה קונבנציונלי וקלאסי יותר ואילו מאוורר תקרה בעל שתיים או שלוש כנפיים יעניק לחלל מראה מודרני ו"הייטקי" יותר.

צבע הכנפיים

על פניו בחירת צבע הכנפיים וסגנון העיצוב של מאוורר התקרה היא שאלה של טעם אישי, אך גם כאן כדאי להתייחס לבחירת הצבע והעיצוב של המאוורר גם ביחס לגודל החלל. מאווררי התקרה כיום מגיעים במגוון רחב של עיצובים, שילובי צבעים וחומרים ומכיוון שהם תלויים במרכז החלל יש להם השפעה גם על תחושת הגודל והמרחב הכללית. כך למשל מאוורר תקרה כהה בחלל קטן ייצור אפקט "מקטין" ומאוורר תקרה בהיר בחלל גדול ומואר עלול "להיטמע" בו, כך שמומלץ לבחור את העיצוב גם בהתאם לאפקט שאותו רוצים לקבל.

לסיכום,

מאווררי התקרה הפכו בשנים האחרונות להיות אלמנט עיצובי מרכזי בחלל, אך בבחירת המאוורר חשוב לקחת בחשבון גם את הפרמטרים "הטכניים" שבסופו של דבר משפיעים על פעולתו ולשמה הרי התכנסנו, לא כך?!

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת