מהם המשתנים שיש לקחת בחשבון? מהו גובה התקרה המינימלי הדרוש? ומה ההבדל בין מנועים בטכנולוגיית AC לטכנולוגית DC? כל התשובות וכל מה שחשוב לדעת לפני שרוכשים מאוורר תקרה.

ימי הקיץ החמים, המודעות הגוברת לחשיבות איכות האוויר והרצון לחסוך ככל האפשר בחשמל מבלי לוותר על קירור הבית, הפכה את מאווררי התקרה לפריט חיוני ומבוקש. אולם, אם בעבר היו מעט מאוד סוגים של מאווררי תקרה והבחירה הייתה לרוב פשוטה ומהירה, הרי שכיום קיים מגוון עצום של מאווררי תקרה שנבדלים ביניהם הן מבחינה עיצובית והן מבחינה טכנולוגית.

מהם הפרמטרים שיש לקחת בחשבון כשקונים מאוורר תקרה?

כדי שמאוורר התקרה ימלא את ייעודו בצורה הטובה ביותר, עליכם לבחור אותו באופן אינדיבידואלי שמתאים לצרכים ולהעדפות שלכם, תוך התייחסות לכמה פרמטרים חשובים שניתן לחלק לשלוש קטגוריות: החלל, הטכנולוגיה והעיצוב.

החלל

מאוורר התקרה צריך להיות מותאם לחלל שאליו הוא מיועד, הן מבחינה בטיחות והן מבחינת אפקטיביות הפעולה. לשם כך יש לקחת בחשבון שלושה פרמטרים עיקריים:

 מיקום החלל

מאווררי תקרה שמיועדים לחללי חוץ חייבים להיות מוגנים מפני מים ולענות על דרישות בטיחות גבוהות יותר מאשר מאווררי תקרה שמיועדים לחללי פנים, לכן חשוב להגדיר מראש את מיקום החלל המיועד.

גודל החלל

כדי שמאוורר התקרה יפזר את האוויר בחלל באופן המיטבי, צריכה להיות פרופורציה מסוימת בין גודל החלל לגודל המאוורר ואורך הכנפיים שלו. יש לכך הסבר פיזיקלי (די משמעם שלא נלאה אתכם בו), אך ככלל – ככל ששטח החלל גדול יותר, כך יידרש מאוורר גדול יותר עם מוטת כנפיים ארוכה יותר ולהפך.

גובה התקרה

מבחינה בטיחותית חובה לשמור על מרחק של לפחות 230 ס"מ בין הרצפה לנקודת המגע עם הכנפיים ("גובה נטו"), ומכיוון שרוב מאווררי התקרה שקיימים כיום מגיעים עם מוט תלייה והכנפיים יורדות כ-30 ס"מ מהתקרה – גובה התקרה הדרוש להתקנתם הוא לפחות 2.60 מ', ולכן חשוב למדוד את גובה החלל לפני רכישת מאוורר התקרה.

***בעניין זה חשוב לנו שתדעו שאצלנו ניתן למצוא גם מאווררים צמודי תקרה – מאווררים שגובה הכנפיים שלהם הוא כ-20 ס"מ ועל כן הם מתאימים גם לחללים בעלי תקרה נמוכה יחסית (בגובה של 2.50 מ').

מה שחשוב לדעת לפני שרוכשים מאוורר תקרה

הטכנולוגיה (סוג המנוע)

נכון להיום קיימים שני סוגים עיקריים של טכנולוגיות שעליהן מבוססים המנועים של מאווררי התקרה – טכנולוגיית DC וטכנולוגיית AC. המשותף הוא שאת שני הסוגים ניתן להפעיל באמצעות שלט רחוק (לעומת ההפעלה באמצעות חוטי משיכה שהייתה נהוגה בעבר) וההבדלים ביניהם נעוצים בעיקר בגודל המנוע, בשקט של הפעולה שלו, במספר המהירויות, בחיסכון האנרגטי, באופן ההפעלה ובמחיר (מנועי ה-DC יקרים יותר).

מאווררי תקרה עם מנוע AC

טכנולוגיית AC נחשבת לטכנולוגיה מעט ישנה יותר מאשר טכנולוגיית DC ומאפייניה העיקריים הם:

 • מאווררים בטכנולוגיה זו מגיעים עם אפשרות שליטה בין שלוש מהירויות.
 • הדגמים של מאווררי התקרה בעלי מנוע בטכנולוגיית AC מופעלים (כברירת המחדל) באמצעות מפסק קיר, המאפשר שליטה נפרדת על התאורה ועל המהירות, אך לשם כך נדרשת הכנה מיוחדת שכוללת השחלת חוט נוסף. שלט רחוק ניתן להוסיף לדגמים אלו ללא צורך בהכנה מקדימה.

מאווררי תקרה עם מנוע DC

טכנולוגיית DC היא החדישה והמתקדמת ביותר בתחום, ומאפייניה העיקריים הם:

 • מנועים קטנים יותר (פיזית), חזקים יותר ושקטים יותר מאשר מנועי ה-AC.
 • מאווררי התקרה בטכנולוגיה זו הם חסכוניים יותר בחשמל בכ-60% בהשוואה למאווררים עם מנוע AC.
 • אפשרות שליטה בין שש מהירויות.
 • כל הדגמים של מאווררי התקרה בטכנולוגיית DC מופעלים גם באמצעות שלט רחוק מובנה שמאפשר שליטה על המאוורר, על התאורה ועל שינוי כיוון הכנפיים, על ידי לחיצת כפתור.
 • התקנתם פשוטה מאוד (בדומה להתקנת גוף תאורה רגיל) ואינה דורשת כל הכנה.

**בכל מאווררי התקרה המופעלים באמצעות שלט יש גם פונקציה חכמה שזוכרת את פעולת המאוורר האחרונה – כאשר מכבים ומדליקים את המאוורר באמצעות המפסק שעל הקיר, המאוורר יפעל אוטומטית במצב שבו פעל קודם.

הבחירה בין השניים צריכה להיעשות בהתאם לצרכים האישיים שלכם, לתקציב ולאופי השימוש בחלל המיועד. כך למשל בחדר ילדים כדאי לשקול לבחור דווקא את מאווררי התקרה בעלי מנועי ה-AC שמופעלים באמצעות מפסק קיר פשוט, ובכך למנוע אבידות תכופות של השלט ו/או התעסקות מיותרת בו.

העיצוב

החלק של הסגנון העיצובי של המאוורר הוא, באופן טבעי, הפתוח ביותר וכל אחד יכול "להרכיב" את מאוורר התקרה בהתאם לסגנון המועדף עליו. בין הפרמטרים השונים שביניהם יש לבחור:

 • צבע גוף המנוע – לבן, ניקל, שחור, חום וכו'.
 • צבע הכנפיים – ניתן לבחור בכנפיים שחורות, לבנות, בצבע מייפל, טיק או אגוז.
 • סוג הכנפיים – כל הכנפיים של מאווררי התקרה המיועדים לשימוש פנים מיוצרות מעץ איכותי. הכנפיים של מאווררי התקרה מוגני המים, המיועדים לשימוש חוץ מיוצרות מ-ABS.
 • צורת הכנפיים – ישרות, מעוגלות, מוצלבות (איקס) ועוד.
 • מספר הכנפיים – ניתן לבחור בין שתיים, שלוש או ארבע כנפיים.
 • תאורה – עם או בלי תאורה. במקרה של בחירת מאוורר תקרה עם תאורה חשוב להתייחס אליו כאל חלק בלתי נפרד מתכנון התאורה של הבית ולבחור אותו בהתאם לצבע ולעוצמת האור המבוקשת, לגודל ולשימוש של החלל וכמובן לסגנון העיצובי ולאווירה שרוצים לקבל.

בעניין התאורה חשוב לדעת! מתוך כל מגוון מאווררי התקרה, ישנם דגמים המגיעים עם גוף תאורה מובנה ודגמים שלהם ניתן להוסיף תאורה תוך כדי בחירה של צבע האור (לבן או צהוב) ועוצמת האור (12 וואט או 23 וואט). בכל מקרה חשוב לוודא שגוף התאורה הוא מהסוג האיכותי (כמו גופי התאורה שלנו) שאינו מצריך את פירוק המאוורר במקרה של תקלה, ושניתן להחליף אותו בקלות ובאמצעות הידיים, בכל מקרה של בעיה או תקלה.

לסיכום,

כדי למקסם את ייעודו של מאווררי התקרה, מומלץ מאוד להיערך לפני הרכישה. לדעת לאיזה חלל מיועד המאוורר, מהו סוג המנוע המתאים ביותר לצרכיכם, מהו הסגנון העיצובי המועדף עליכם והכי חשוב – להגיע לחנות כשיש בידכם את מידות החלל המדויקות (אורך, רוחב וגובה התקרה) ואנחנו כבר נעשה את כל השאר!

 

 

 

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת