כשבאים לבחור מאווררי תקרה לחדרי ילדים ונוער, חשוב לזכור שעבורם חדר השינה הוא הרבה מעבר לחדר שישנים בו. הם מבלים בו את רוב שעות היום – משחקים, מכינים שיעורים, צופים בטלוויזיה, מארחים חברים וכמובן ישנים. במובנים רבים, החדר שלהם הוא מרכז עולמם והשיקוף הטוב ביותר של אישיותם המתפתחת.

למה חשוב לזכור את זה בבחירת מאוורר התקרה?

כי כל המאפיינים האלו מעניקים למאוורר התקרה בחדר שלהם תפקיד חשוב מאוד, גם מבחינה פונקציונאלית ובריאותית (מיד נפרט על זה) וגם מבחינה אישיותית-התפתחותית:

  • ויסות הטמפרטורה – היכולת של מאוורר התקרה לשמור על טמפרטורה אחידה בחדר של הילד חשובה ביותר. בקיץ החם מאווררי התקרה יכולים לפזר משב רוח בכל החדר, להוריד את הטמפרטורה בו ולנדף את הזיעה, כך שלילדים יהיה נעים יותר לשהות בו. בחורף, מאוורר התקרה מפזר את האוויר החם באופן שווה בחדר, ובכך מונע מצב של 'אזורים קרים'.
  • איכות האוויר – זרימת האוויר שמפיק מאוורר התקרה משפרת את איכות האוויר בחדר, מגבירה את זרימת החמצן ומונעת מהילדים לנשום אוויר עכור ולא בריא במשך שעות ארוכות. כאן כדאי לזכור שגם המזגנים החדישים ביותר, בפרט אם הם אינם מתוחזקים כראוי, מועדים יותר לזיהום (זיהום שנגרם על ידי תנאים לחים וחמים) שמוביל לצמיחה של מיקרואורגניזמים שעלולים להזיק לבריאות.
  • בריאות – מחקרים שונים מראים כי חשיפה ארוכת טווח למיזוג אוויר עשויה לגרום לסחרחורות, כאבי ראש, אובדן תיאבון, דלקת בדרכי הנשימה העליונות, כאבי פרקים ותסמינים בריאותיים לא רצויים נוספים. בקיץ החם יש סבירות גבוהה יותר להופעה של התסמינים האלו, במיוחד אצל ילדים, שמערכת החיסון שלהם אינה מפותחת במלואה.
  • שינה טובה יותר כשמאוורר תקרה מותאם חדר שינה פועל הוא יוצר "רעש לבן", שעל פי מחקרים משפר את איכות השינה באופן משמעותי.
  • הבעה עצמית – מאווררי התקרה אינם יקרים, בטח בהשוואה למזגן או לרהיטים אחרים והם אינם דורשים התקנה מורכבת. לכן פשוט יותר להחליף אותם בתדירות גבוהה יחסית, מה שמאפשר לילדים לבחור את מאוורר התקרה ולעצב את החדר בהתאם לטעמם המשתנה.

מאוורר תקרה לחדר ילדים ונוער

[עיצוב: XS Studio for Compact Design | צילום: עמית גושר]

 

איך לבחור את העיצוב של מאוורר התקרה לחדר הילדים ו/או הנוער?

יש היום כל כך הרבה אפשרויות עיצוב של מאווררי תקרה, כך שאין סיכוי שלא תמצאו משהו שמתאים למה שאתם מחפשים ולטעמו האישי של הילד והבחירה היא, כמו תמיד, תלויה בעיקר בכם. אבל כהרגלנו, גם הפעם בחרנו עבורכם כמה רעיונות לסגנונות שונים שתוכלו לשאוב מהם השראה:

התאמת מאוורר התקרה ל'נושא' העיצובי

אחד המאפיינים העיקריים והקסומים של תקופת הילדות היא הדמיון המפותח, ולא פלא שחדרי ילדים רבים מעוצבים על פי נושא מרכזי אחד: פיות, מכוניות, תקרות מאוירות וכדומה. מאוורר התקרה הוא תוספת מושלמת לחדרים "נושאיים", שכן הוא יכול להדגיש את הקונספט ואף להוות אלמנט עיצובי מרכזי בו.

התאמת מאוורר התקרה ל'נושא' העיצובי

[עיצוב: ענבל ברקוביץ | צילום: אלעד גונן]

מאוורר תקרה כאלמנט מרכזי

אם אתם מעדיפים לעצב את המראה הכללי של החדר בסגנון קלאסי ועל-זמני שיוכל "לגדול" עם הילד, תוכלו להפוך את מאוורר התקרה לאלמנט המרכזי והייחודי בחלל. כך גם תעניקו אופי אישי וייחודי לחדר וגם לא תצטרכו לשפץ את החדר כולו בכל פעם שהטעם האישי של הילד משתנה.

מאוורר תקרה שמשתלב בחלל בצורה הרמונית

אם אתם מעדיפים סגנון עיצוב 'רגוע' וסולידי, תוכלו לבחור במאוורר תקרה בצבעים דומים לצבע השולט בחלל, אך עם כנפיים ו/או עיצוב ייחודי אחר. כך מצד אחד תטמיעו את מאוורר התקרה כחלק מהחלל אך מבלי לוותר על יתרון הייחודיות שלו.

מאוורר תקרה שמדגיש אלמנטים עיצוביים ספציפיים

אם יש בחדר אלמנט ספציפי שאתם/הילדים אוהבים במיוחד, תוכלו להשתמש במאוורר התקרה כדי להדגיש אותו בלי שישימו לב. כך למשל אם הצבע הדומיננטי בחדר הוא צבע בהיר והריהוט הוא בצבע עץ טבעי, תוכלו לבחור מאוורר תקרה עם גוף מנוע בהיר וכנפיים מעץ באותו גוון. השילוב הזה יהפוך את המאוורר לפריט ריהוט נוסף בחלל, ידגיש את העיצוב ויוסיף חמימות (של העץ) לאווירה.

מאוורר תקרה צבעוני אך סולידי

הקונספט ששמרנו לסוף הוא גם הפופולארי ביותר היום: מאווררי תקרה צבעוניים בעיצוב קלאסי!

מעבר לצבעוניות של הכנפיים, מאווררי התקרה האלו מאופיינים בעיצוב מודרני אבל קלאסי מאוד, שמעניק להם מעין רוך ומשרה על החלל כולו אווירה נעימה ורגועה. גם הצבעוניות של הכנפיים היא לרוב צבעוניות 'רגועה' שנשארת רלוונטית לאורך זמן (בניגוד לצבעוניות הנועזת שהיא לרוב יותר טרנדית).

לסיכום – זכרו!

למאוורר תקרה בחדרי ילדים ונוער יש יתרונות פונקציונאליים ובריאותיים רבים, אבל גם תפקיד חשוב ביכולת של הילדים לבטא את עצמם ואת השינויים שחלים בהם. אז הגדירו את "גבולות הגזרה" אבל תנו להם לבחור את העיצוב.

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת