מאווררי התקרה העשויים עץ תמיד היו פופולאריים, אם כי עד לפני כמה שנים הם 'זזו מעט הצידה' לטובת מאווררי התקרה ממתכת שתפסו את קדמת הבמה בכל הקשור לטרנדים עיצוביים. אבל, בדומה למגמות עיצוב קלאסיות-עד אחרות (כמו 'השמלה השחורה הקטנה' ו'הליפסטיק האדום') שלא באמת נעלמות אף פעם, גם מאווררי התקרה מהעץ לא באמת הלכו לשום מקום. הם רק המתינו בסבלנות עד שיגיע שוב תורם לתפוס את מרכז הבמה. והוא הגיע. ועוד איך הגיע!

השנים האחרונות היו ללא צל של ספק השנים של מאווררי התקרה מעץ, רק שבסיבוב הנוכחי מאווררי העץ הם הרבה יותר מעוצבים, הרבה יותר מגוונים והרבה הרבה יותר מיוחדים. הסיבה העיקרית לכך היא ככל הנראה הקדמה התעשייתית שמאפשרת "לשחק" עם אפשרויות שונות (סוג העץ, צבע העץ, סוג הגימור והשילובים) ולעצב את מאווררי העץ במנעד רחב ביותר של סגנונות (החל ממאווררי תקרה בסגנון המאה ה-19, דרך מאווררי תקרה בסגנון טרופי ועד מאווררי תקרה בסגנון הייטקיסטי ומודרני).

והשילוב הזה בין היצירתיות העיצובית לבין היכולות הטכניות, הוא זה שמאפשר להתאים לכל חלל, בכל סגנון עיצובי, את מאוורר התקרה שלו בלי לוותר על האפקט החמים והנעים של העץ והוא זה שהופך את מאווררי התקרה מעץ לפופולאריים מתמיד.

איך להתאים את מאוורר התקרה מעץ לסגנון העיצובי של החלל?

לפני שבוחרים מאוורר תקרה מעץ צריך לזכור שמדובר בקטגוריה עצומה שכוללת אינסוף דגמים בסגנונות עיצוב שונים, לרבות אפשרות ל'הרכבה אישית' של מאוורר התקרה. לכן, בנוסף לפרמטרים "הטכניים" שצריך לשקול כשבוחרים מאוורר תקרה, עליכם לשאול את עצמכם עוד שתי שאלות מהותיות:

  1. 'מהי האווירה הכללית שאותה תרצו לקבל בסוף?' השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם אתם רוצים ליצור אווירה כפרית וחמה (בצימרים למשל), אווירה טבעית וקלילה (בבתים/בחללים עם נוף לים או ליער לדוגמה), אווירה דרמטית, אווירה חדשנית ומודרנית וכדומה.
  2. 'מהו המשקל העיצובי שתרצו לתת למאורר התקרה?' האם אתם רוצים שמאוורר התקרה ישתלב בחלל, ישלים את המראה הכללי אך לא יבלוט בו, או שדווקא להפך – שהוא יהווה אלמנט עיצובי מרכזי ובולט שימשוך את תשומת הלב של הנוכחים בחלל?

אחרי שתהיינה לכם התשובות לשתי השאלות האלו, תוכלו למצוא בצורה אפקטיבית יותר את מאוורר התקרה מעץ שהכי מתאים לכם, לחלל המיועד ולאווירה הכללית. מבולבלים? הנה כמה מגמות ורעיונות שאספנו במיוחד עבורכם:

"לבן על לבן"

אחת המגמות הבולטות ביותר השנה היא הבחירה בפריטי ריהוט (בהם גם מאווררי תקרה) בגוון שזהה לגוון הדומיננטי בחדר, כשהטרנד החם ביותר בהקשר הזה הוא שילוב של מאוורר תקרה מעץ לבן (או מעץ בגוון בהיר אחר) בתוך חלל בעל גוון דומיננטי זהה. השילוב הזה אמנם "מטמיע" את מאוורר התקרה, אך מוסיף לחלל את החמימות האופיינית של העץ ויוצר מעין אנרגיה של תנועה רכה ומרגיעה.

מאוורר תקרה אוניקס - לבן על לבן

 

מאוורר תקרה טיטניום סטורם - לבן על לבן

התאמת צבע מאוורר התקרה לצבע הריהוט הדומיננטי

כדי שמאוורר התקרה לא יבלע לגמרי בחלל אבל גם לא "יגנוב את הפוקוס" ניתן להתייחס אליו (במיוחד כשמדובר במאוורר תקרה מעץ) כמו אל כל פריט ריהוט אחר מעץ שיש בחלל, ולבחור מאוורר עם כנפיים ו/או גוף מנוע באותו גוון של עץ. בחירה כזו תיצור למעשה אפקט כפול: מצד אחד מאוורר התקרה יבלוט ביחס לצבע של הקירות, ומצד שני הוא ישתלב בחלל ולא יסיח את הדעת מיתר הרהיטים שבו.

התאמת צבע מאוורר התקרה לצבע הריהוט הדומיננטי

[עיצוב: ענבל ברקוביץ | צילום: אלעד גונן]

 

שימוש במאוורר התקרה כדי להבליט אלמנטים עיצוביים

לא רבים מכירים את ה"טריק" של שימוש במאוורר תקרה לצורך הדגשת אלמנטים אדריכליים או עיצוביים מיוחדים בחלל, אבל בדיוק בשביל זה אנחנו כאן… בחירה של מאוורר תקרה מעץ בגוון שתואם את האלמנט המרכזי שאותו אתם רוצים להדגיש, תיצור אשליה אופטית של המשכיות ומבלי משים תדגיש את האלמנט הרצוי. כך למשל:

  • כדי להדגיש קיר לבנים שממוקם בתוך חלל שמעוצב בסגנון מודרני – תוכלו לבחור מאוורר תקרה עם כנפיים מעץ בגוון דומה לגוון של הלבנים בקיר, ומסגרת או גוף מנוע ממתכת ו/או בגוון שדומה לצבע הקירות או שמשלים את יתר הפריטים בחלל;
  • כדי להדגיש יצירת אמנות שתלויה על הקיר – תוכלו לבחור במאוורר תקרה עם כנפיים מעץ בגוון שדומה לגוון הדומיננטי ביצירת האמנות, ו/או עם גוף בגוון זהה לגוון של המסגרת;
  • כדי להדגיש רהיט מיוחד (מנורת קריאה עתיקה או שידה מגולפת למשל) – תוכלו לבחור במאוורר תקרה עם כנפיים מעץ באותו גוון; וכך הלאה.

 המראה הכפרי – קלאסיות נצחית

מאווררי התקרה מעץ מתאימים באופן מושלם לסגנון העיצוב הכפרי שמאופיין בעיקר בדומיננטיות של העץ. סגנון שהיה ויישאר קלאסיקה על זמנית, שמקורה ככל הנראה בצורך הפסיכולוגי שלנו בשורשיות ובחיבור לטבע (לא סתם הפכו הצימרים מהעץ למבוקשים ביותר).

כאן חשוב לנו להדגיש שכדי ליהנות מיתרון החמימות של העיצוב הכפרי, לא בהכרח חייבים לעצב את כל החלל עם עץ או עם אלמנטים כפריים אחרים ולרוב, די בשילוב של כמה פריטי ריהוט יחד עם מאוורר תקרה דומיננטי מעץ כדי לקבל אפקט דומה, אך פחות מובהק.

המראה הכפרי – קלאסיות נצחית

[צילום: אורי אקרמן]

התאמת מאוורר התקרה לנוף

אם החלל שאליו מיועד מאוורר התקרה פונה לנוף דומיננטי כמו ים או יער, ודאי תרצו להעצים עוד יותר את הנוף הקסום הזה ומאוורר תקרה מעץ הוא דרך מעולה למטרה זו. העץ, רק מעצם היותו עץ, יכניס את הטבע אל החלל במלוא המובן ויבליט עוד יותר את הטבע שבחוץ. הבחירה בגוון עץ שמשתלב עם הגוון הטבעי שנשקף מהחלון, רק יעצים את האפקט הזה עוד יותר וישווה לחלל כולו מראה קסום שכמו נלקח היישר מהאגדות.

הדגשת התרבות העירונית

אם אתם חיים ונושמים עירוניות, ודאי תשמחו לדעת שמאווררי התקרה מעץ הם אינם נחלתם הבלעדית של "אנשי הכפר", להפך. בחירה של מאוורר תקרה עם כנפיים מעץ כהה, עם/בלי שילוב של מתכת, תעניק לחלל מראה דרמטי ומעודכן מאוד שגם ידגיש את הסגנון העירוני וגם ייצור תחושה של "בועה חמימה ונעימה".

הדגשת התרבות העירונית

[צילום: שירן כרמל]

יש כמובן עוד המון המון אפשרויות והדוגמאות שציינו הן רק קצה הקרחון, אבל בחרנו אותן כי בעינינו הן ממחישות בצורה מעולה את האופן שבו מאווררי תקרה מעץ יכולים להשפיע על החלל כולו – גם על העיצוב ולא פחות מכך, גם על האווירה הכללית.

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת