החורף מתקרב ואיתו הצורך בפתרונות אפקטיביים לחימום הבית, שגם יבצעו את מלאכתם נאמנה וגם יהיו חסכוניים בחשמל. אך בעוד שרבים תרים אחר מכשיר החימום החסכוני ביותר,  רק מעטים מודעים לכך שאת החיסכון הרב ביותר ניתן להשיג באמצעות שימוש משולב עם המכשיר הכי פחות צפוי – מאוורר התקרה!

בניגוד לדעה הרווחת, מאווררי התקרה יכולים לשמש אתכם מעבר לעונת הקיץ. בחורף תוכלו לשנות את כיוון הסיבוב של הלהבים מכיוון השעון לנגד כיוון השעון, ובכך ליצור אפקט שמייעל את החימום בחלל שיאפשר לכם לחסוך משמעותית בעלויות צריכת החשמל. ע"פ מחקרים שונים שנעשו בכל רחבי בעולם, שימוש במאוורר תקרה בחורף בשילוב עם המזגן (או עם אמצעי חימום אחר) יכול לחסוך לכם עד כ-15 אחוז בעלויות החימום בחורף!

איך מאוורר תקרה יכול לסייע בחימום החדר בחורף?

העיקרון מבוסס על העובדה המדעית הפשוטה שלפיה אוויר חם עולה למעלה ואוויר קר יורד למטה.

אפקט הקירור שיוצרת הפעלת מאוורר התקרה בחודשי הקיץ, נובע כתוצאה מהתנועה הסיבובית של הלהבים עם כיוון השעון, שדוחפת את האוויר כלפי מטה וזה למעשה מה שגורם לנו לחוש בריזה קרירה.

בחורף לעומת זאת, רוב האוויר החם שיוצא ממערכת החימום שלכם עולה לכיוון התקרה ורוב האוויר הקר נשאר למטה (איפה שאתם נמצאים). כאשר הלהבים של מאוורר התקרה מסתובבים נגד כיוון השעון, האוויר החם "נדחף" לכיוון התקרה, ממנה אל הקירות ומהם יורד אל הרצפה.

פיזור האוויר החם באופן הזה מחזיר למעשה את האוויר החם למטה ובכך יוצר תחושה חמימה יותר בחלל, מה שמאפשר לכם להוריד מעט את הטמפרטורה של המזגן ובכך לחסוך באנרגיה ובחשמל. ע"פ נתוני חברת החשמל – כל מעלה מייקרת את עלות הפעלת המזגן בכחמישה אחוזים!

בנוסף לכך, מכיוון שמאווררי תקרה אינם מפיצים חום או קור, אלא רק מפזרים טוב יותר את האוויר שבחלל, האפקט שלהם יעיל כאשר אתם נמצאים בחדר ואין צורך להשאיר אותם דלוקים כאשר אתם יוצאים ממנו, מה שמאפשר לכם לצרוך חשמל בצורה חכמה וחסכונית אף יותר.

איך לכוון את מאוורר התקרה ל"מצב חורף"?

כאמור, כדי שמאורר התקרה יסייע לכם בחימום החדר, יש לשנות את הכיוון של סיבוב הלהבים שלו כך שהם יסתובבו נגד כיוון השעון ("מצב חורף"):

כיום, ברוב מאווררי התקרה החדשים, בעלי הטכנולוגיה המתקדמת יותר, שינוי כיוון הסיבוב של הלהבים ממצב קיץ למצב חורף מתבצע בלחיצת כפתור פשוטה בשלט. במאווררים אחרים שבהם אין בשלט אופציה להחלפת כיוון הלהבים, ניתן לשנות את כיוון סיבוב הלהבים באופן ידני, באמצעות מפסק פיזי שמותקן על מאורר התקרה. בשני המקרים מדובר בפעולה פשוטה מאוד שאינה דורשת איש מקצוע!

4 טיפים נוספים לשימוש חסכוני במאוורר תקרה בחורף

  1. לאחר ששיניתם את כיוון הסיבוב של להבי מאוורר התקרה, אל תשכחו להוריד את טמפרטורת המזגן (או אמצעי החימום האחר שבו אתם משתמשים).
  2. כדי שמאוורר התקרה יצור את אפקט החימום מבלי שתחושו את משב הרוח שנובע מסיבוב הלהבים, בחרו את עוצמת הפעולה הנוחה לכם ביותר. גם עוצמת הפעלה נמוכה תשיג את אפקט החימום בצורה יעילה.
  3. כדי לייעל עוד יותר את החיסכון באנרגיה, מומלץ לרכוש מאווררי תקרה בעלי דירוג אנרגטי נמוך, שמפחיתים את צריכת האנרגיה בכ-60% לעומת מאווררי תקרה באיכות אנרגטית נמוכה.
  4. העדיפו לרכוש מאווררי תקרה בעלי מנוע DC – המנועים של מאווררי התקרה מתחלקים לשני סוגים עיקריים: מנועי AC שהם הוותיקים יותר, ומנועי DC שהם החדישים יותר וצורכים עד 75% פחות חשמל!
  5. זכרו לכבות את מאוורר התקרה כשאתם יוצאים מהחדר. מאווררי תקרה משולבי תאורה למשל יאפשרו לכם לזכור זאת בצורה טובה יותר, מכיוון שכיבוי האור ביציאה מהחדר הוא פעולה כמעט אינסטינקטיבית.

לסיכום,

באמצעות שינוי כיוון הסיבוב של הלהבים, מאווררי התקרה יכולים לשמש אתכם לאורך כל השנה ולא רק בקיץ. בחורף זכרו לשנות את הסיבוב נגד כיוון השעון ובמקביל, אל תשכחו להוריד את טמפרטורת המזגן. כך תוכלו לשהות בחדר חמים ונעים וגם לחסוך לא מעט בעלויות החשמל. שיהיה לכולנו חורף חמים, נעים ובטוח!

 

אודות הכותב
ג'וש האוזר
ג'וש האוזר

האיש מאחורי מותג המאווררים Swingfans. ג'וש האוזר, בן 32, נשוי ואב לשלושה מקסימים. אוהב את הטבע, משתדל לטייל בעולם ולגלוש בגבעות שלג אינסופיות ומאמין גדול בניצול מקסימלי ומעוצב של המשאב האנרגטי. "הטבע הוא עבורי מקור השראה בלתי נדלה והמאווררים שלנו מוכיחים זאת